מטפחים את הדור הבא של פורצי הדרך במדע

צעדיי הראשונים בעולם הסטארטאפים

 

ביקשנו מיונתן אברהם (העברית 13), לספר לכם קצת מחוויותיו מהשנה האחרונה בה הוא עסוק בלהקים סטארטאפ (וכן, גם קצת ללמוד. 

אז כפי שבטח חלקכם כבר יודעים (כי סיפרתי לכם), יש לי חברת סטארטאפ קטנה. קוראים לנו webRyou, אנחנו כרגע בתהליך של הרחבה וצמיחה, חמישה עובדים במשרה חלקית במקביל ללימודים ולחיים ונכנסים בקרוב למשרה מלאה. לכאורה הפרויקט הזה קיים בחיים שלי כחצי שנה, אבל בפועל זה הרבה יותר.

את הסטארטאפ אני מבשל כבר יותר משנה. בדיוק באביב של לפני שנה, סביב אפריל, החלטתי שאני מקים קבוצה שתעשה סטארטאפ. לא באמת ידעתי אז מה זה אומר. אני אמנם סטודנט בחטיבה ביזמות במקביל ללימודים, אבל בתקופה ההיא רק סיימתי את הסמסטר הראשון שלי בחטיבה (בשנה השנייה לתואר בפיזיקה) ולא באמת הבנתי משהו מהעולם הזה של הסטארטאפים.

אז הלכתי לדבר עם אורי כרמי. מאז שהתקבלתי למלגה, אורי תמיד היה שם. במיוחד הוא עזר וטיפח את התשוקה שלי להקמת עסק משלי, ליזמות ולעצמאות. לא ברור לי איך ידעתי שהוא המנטור הנכון בשבילי לזה, זה פשוט קרה.

בשיחה אמרתי שאני מתכוון להקים קבוצת סטארטאפ ואני לא יודע מאיפה להתחיל. אני זוכר שבשלב מסוים הוא אמר "אתה בגבעת רם לא? זה בערך המקום המושלם למצוא בו את האנשים לסטארטאפ שלך". ואז נפל לי האסימון.

בחודשיים הבאים קיימתי 49 (!) ראיונות לאנשים ברחבי גבעת רם. ישבתי עם כל אחד מהסטודנטים במסלול אמירים טבע, ביליתי שעות בקפיטריות ושיחות אחד על אחד/ת ופגשתי את האנשים הכי מגניבים בקמפוס. הכותרת הייתה 'מיונים לסטארטאפ שאני מקים'. באופן בלתי צפוי ההיענות הייתה ענקית ובכל מקום אליו הלכתי בקמפוס, אנשים דיברו איתי על הסטארטאפ שאני מקים. היו אפילו כמה פעמים בהן פנו אליי אנשים שלא הכרתי בתור הבחור ההוא שמקים עכשיו סטארטאפ בקמפוס.

תחשבו על זה שנייה - מישהו מגיע, בלי רעיון, בלי כסף, בלי שום ניסיון עבר, עם מעט כריזמה ורק אומר 'אני מחפש אנשים לסטארטאפ שלי' ותוך שנייה פונים אליו עשרות ומבקשים לדבר ולשמוע על זה. צירוף מקרים? אני מאמין שלא. לדעתי אנחנו בתקופת הרנסנס המודרנית, בלב בירת הסטארטאפ ניישן שעוד תפתיע את כולנו בכיוונים אליהם היא מתקדמת במהפכת היזמות שהיא חווה בעשור האחרון. לפני מספר ימים הייתה לי שיחה עם משקיע גדול שאמר לי 'שמע, נולדת יזם בתקופה המושלמת להיוולד בה יזם. כסף נשפך בלי ריסון, אקסלרטורים מתחרים על סטארטאפים והמדינה משקיעה הון בפיתוח יזמות'. just saying.

אז תוך חודשיים, ידעתי כבר מי השותפים שלי. באוגוסט 2015, נפגשנו בדירה החדשה של ארוסתי ושלי בשכונת בית הכרם בי-ם והרמנו כוסית לתחילת ההרפתקאה. ארבעה בנים (מה שהתברר כטעות בדיעבד), כולם פיזיקאים (טעות נוספת) בוגרי גבעת רם.

אחד השותפים עזב תוך שבוע. טיפ חשוב !  קחו אתכם למסע רק שותפים אמיתיים. אנשים שמאמינים בכם, שהולכים אחריכם, שמוכנים לאכול איתכם את החרא.

התחלנו את פגישות הסטארטאפ שלנו באוקטובר 2015. שלושה חודשים כל מה שעשינו היה לחפש רעיונות. היו עשרות מהם, ערמות על גבי ערמות של רעיונות, מתוכם סיננו בסוף ארבע עשרה. מהארבע עשרה הללו, בחרנו שלושה פיינליסטים שעליהם נתייעץ עם מומחים ומנטורים. כך בחרנו בסוף את webRyou, הבייבי שלנו.

לאחר בחירת הרעיון, הגיע שלב יציקת היסודות והבסיס. התחלנו בבניית תוכנית עסקית, סקר שוק, וולידציה וכמובן proof of concept. נפגשנו עם מלא אנשים ויזמים, קראנו המון והלכנו להרצאות ייעודיות. במקביל ערכנו ראיונות למעצבים ולמתכנתים וכך הכרנו את השותפה הרביעית שלנו - שירלי. שירלי הייתה הבת הראשונה בצוות ואין ספק שהיא הייתה החוליה החסרה. הצירוף שלה מינף אותנו והטיס קדימה יותר מכל דבר אחר שקרה לפני כן. שירלי הצטרפה בפברואר ומשם התחלנו סוף סוף לעבוד על אמת.

אז כעת, יוני 2016, אנחנו ארבעה שותפים, מנכ"ל (אני), מנהל מוצר ופיתוח (מיקי), מנהל טכני (תום) ואשת עיצוב (שירלי), עם רעיון מגניב וקצת קשרים. מה עושים עם זה מכאן? התחלנו לעבוד לפי הספר (לא סתם ספר, ה-ספר של העולם הזה. The Lean Startup הוא סוג של תנ"ך הסטארטאפים) וגם נכנסו למסגרת של pre-accelerator באוניברסיטה, במרכז היזמות HUstart.

מכאן והלאה אנחנו במסלול אינטנסיבי ויעיל של הפיכת חלום ודמיון למציאות חיה ונושמת. זה תהליך קשה, מרגש, מתיש ומלא הרפתקאות. בחיים שהיו לי עד היום טיילתי המון בעולם, הייתי סולן בלהקת רוק, כתבתי ספרים, הוצאתי אלבום, רכבתי על מזחלות שלגים בערבות השלג של לפלנד - ובחיים שלי לא עשיתי משהו כל כך מטורף כמו הדבר הזה. זה אשכרה הדבר הכי משוגע שעשיתי בחיים - הכל נמצא שם. אשמח להרחיב ולספר לכם בהזדמנות על זה. היות וזה ממש חם מהתנור וקורה עכשיו אני בטוח שיהיו עוד הרבה דברים מעניינים לחלוק.

הלימודים קצת נדחקים הצידה כשמנהלים סטארטאפ (במקרה שלי יש גם עסק שבו אני עובד כדי לכלכל אותי ואת ביתי) וחשוב לתת להם את הכבוד הראוי. עם זאת, לגיטימי מאד בעייני לפרוס (רק לא לפרוש!) ולהאריך את התואר. לי זה מאד עזר וגם העלה את הממוצע. חשוב לציין שבלי הלימודים, לא הייתי איפה שאני היום עם הסטארטאפ, אותו הקמתי על הקרקע הפורייה של גבעת רם. לכן הייתי ממליץ לשמור על איזון דק בין השניים - מסתבר שהם שני קווים מקבילים שמחזקים זה את זה.

אז אם מישהו ממי שקורא את זה כעת, מכיר את התחושה הזו שאי אפשר לקבור, תחושה מאד מסוימת שלא מניחה לך וגורמת לך להרגיש שאתה חייב לצאת וליצור משהו בעצמך, אני יכול רק להשיב בשאלה - למה אתה מחכה ? :)

חזרה לניוזלטר

 

בקמפוס

רגע עצרו, תנו לי לעכל

רגע עצרו, תנו לי לעכל

האוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית בירושלים

המקצועות הנכללים במלגה אקלים אטמוספירה ואוקיאנוגרפיה הנדסת מחשבים הנדסת מחשבים בהתמחות...