מטפחים את הדור הבא של פורצי הדרך במדע

תופעת טבע

המדוזה בת-האלמוות

משחר ההיסטוריה בני האדם חולמים על חיי נצח, אך למרות ההתפתחויות במדעים וברפואה נראה שאנחנו עדיין רחוקים מלנצח את המוות. האם הדרך למציאת הפתרון נמצאת דווקא במדוזות?

הכירו את המדוזה-בת האלמוות, או בשמה היותר מקצועי Turritopsis dohrnii. זהו מין ממחלקת ההידרתים (Hydrozoa), בני-דודים של המדוזות המוכרות לנו מחוף הים וגם של האלמוגים (כולם ממערכת הצורבים).

https://static01.nyt.com/images/2012/12/02/magazine/02jellyfish3/02jellyfish3-popup.jpg

המדוזה מתחילה את חייה כפגית (שם עברי ל-larva) עד אשר היא מתמקמת על קרקעית הים והופכת לפוליפ - שלב התפתחותי בו בעל החיים קשור למצע עליו הוא נמצא. בעוד שהאלמוגים עוצרים בשלב הזה, עבור המדוזות (וההידרתים) זה רק שלב ביניים ממנו נוצרות מעין צלחות המשתחררות והופכות למדוזות. בשלב הבוגר, המדוזה שטה לה וניזונה מפלנקטון, ביצי דגים ורכיכות הנלכדים בזרועות הציד שלה.

עד כה אין עניין מיוחד, ואת סיפור החיים הזה ניתן למצוא בשאר היצורים הצורבים שהזכרנו קודם (במינונים שונים של זמן פוליפ), אבל כאן ההפתעה: כאשר ה-Turritopsis dohrnii במצוקה גופנית, מזדקנת או חולה היא שוקעת לקרקעית ומבצעת תהליך התחדשות. היא סופגת את הזרועות לתוך הגוף, ולאחר כמה ימים הופכת לפוליפ שממנו יצמחו מדוזות חדשות!


Immortal jellyfish life cycleמעגל החיים של המזודה בת-האלמוות

בתהליך, תאי המדוזה משנים את ייעודם והופכים לתאים אחרים (נקרא Transdifferentiation). נושא זה מסקרן ביותר בנוגע להתחדשות תאים (והארכת חיים) אצל בני אדם, אבל כיום יודעים לומר על זה מעט מאוד.

ה-Turritopsis dohrnii מצויה בים התיכון וביפן אבל זהו יצור זעיר (4.5mm מקסימום) ושקוף, כך שכנראה לא תצליחו לראות אותו בלי אמצעים מיוחדים. אז מדוע האוקיינוסים לא מלאים במדוזות האלה? היא אמנם בת-אלמוות מבחינה ביולוגית ומסוגלת להיוולד מחדש, אבל בשלב מוקדמים בהתפתחות היא חסרת הגנה ונאכלת ע"י טורפים רבים. אף אחד לא מושלם.

כך שלמרות שהמדוזות הם יצורים ללא מוח ופרימיטיביים למדי, נראה שבהחלט יש עוד הרבה מה ללמוד מהם.

מאמר מומלץ:

Can a Jellyfish Unlock the Secret of Immortality?

גרסה עברית

חזרה לניוזלטר

 

בקמפוס

להכין גלידה בקמפוס

להכין גלידה בקמפוס

האוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית בירושלים

המקצועות הנכללים במלגה אקלים אטמוספירה ואוקיאנוגרפיה הנדסת מחשבים הנדסת מחשבים בהתמחות...