מטפחים את הדור הבא של פורצי הדרך במדע

לעצור שניה, להתבונן סביב, ולהבין לאיפה הגעתי

סמסטר ראשון בטכניון! כמה זמן חיכיתי לזה! אפשר להעריך את התקופה הזאת בלי להגזים בשנים. עכשיו כשאני בתוך זה, אני יכול לעצור שניה, להתבונן סביב, ולהבין לאיפה הגעתי.

חוויתי כמה וכמה סוגי לימוד בחיי, דרך בית הספר, לימוד עצמי, הישיבה, ועכשיו האקדמיה. כל אחד שונה מקודמו באיכות הלימוד ובדרישות. למשל, בבית הספר הציבו את הציונים כדרישה, אבל האינטנסיביות לא הייתה מאתגרת במיוחד. בישיבה לעומת זאת, ההספק לא היה קריטריון, ואילו הלימוד התנהל מסביב לשעון. היום, אני נמצא בלימוד סביב השעון כשהדרישות ברורות ביותר. אין מה להגיד – זה קשה. כמו רבים מחברי לספסל הלימודים זאת אולי הפעם הראשונה שבאמת קשה לי בלימודים, למערכת לא מעניין האם הכיתה הטרוגנית או חזקה, החומר לא ישתנה כי כמה סטודנטים לא הבינו אותו. אני מרגיש שאני עומד מול דבר גדול, העולם האקדמי הזה, שהיה לפני שהגעתי, ויישאר הרבה אחרי שאני אלך. העולם הזה שאני מבקש להצטרף לשורותיו.

המרוץ אחר השיעורים והמטלות פוגע ב'חווית הלמידה'. אין ספק שהחומר של כימה מעניין ביותר, כמו פיזיקה ומחשבים. אפילו חדו''א ואלגברה הם תחומים מעניינים ומאתגרים. אבל כשהדבר היחיד שמעניין אותי זה להספיק את המטלה הבאה וכששומעים שוב ושוב בשיעור "את זה אתם צריכים לדעת למבחן", זה הורס. אפילו קצת מאכזב, כי שמחתי להגיע למקום שבו אנשים באמת רוצים ללמוד, למקום בו המקום הראשון בכיתה הוא המקום הנחשק ביותר. אבל הציונים מפריעים. לא תשמעו אותי מתלונן על זה, כי זהו אופייה של המערכת הזאת, ולא באנו כדי לשחק. אבל מי יודע, אולי אפשר לעשות את זה אחרת? עד שימצאו נוסחה אחרת נשתמש בכלל הידוע: זה עובד – אל תיגע.

הקורסים שאני לומד הם קורסים כלליים , עוד לא נגענו בשום דבר שקשור למכונות. נכון לעכשיו אפשר לומר שאני לומד מתמטיקה. טבילת אש של רוב הסטודנטים פה. אני מחכה לקורסים שיגרמו לי להרגיש יותר מהנדס מכונות, לקבל יותר כיוון על מה זה אומר להיות מהנדס מכונות. עד אז אני אמשיך לגזור פונקציות ולדרג מטריצות. הרבה דברים ''מסביב'' צריך ללמוד לפני שנוגעים בדבר עצמו.

לאט לאט אני לומד להכיר את מסדרונות הטכניון, לומד את הדרכים הקצרות ביותר בין כיתה לכיתה, והולך לאיבוד לעיתים רחוקות יותר ויותר. באופן מוזר, זה גורם לי להרגיש טיפה יותר בבית, עד כמה שאפשר להרגיש כך כשאתה טובע במטלות ומשימות. זהו... אני סטונדט.


בקמפוס

מושגים ונושאים חדשים, ואינסוף שיעורי בית...

מושגים ונושאים חדשים, ואינסוף שיעורי בית...

אוניברסיטת בן - גוריון בנגב

אוניברסיטת בן - גוריון בנגב

מקצועות הנכללים במלגה  הנדסת חשמל ומחשבים הנדסת מכונות הנדסה כימית הנדסת תעשייה...