מטפחים את הדור הבא של פורצי הדרך במדע

אז מה למדתי הסמסטר?

התחלה חדשה-ישנה

אז הנה נגמר לו הסמסטר השלישי. לאט לאט מסיימים עם קורסי הבסיס המתמטיים והפיסיקלים ומתחילים להיחשף לתופעות מעניינות ומסקרנות. אין ספק שככל שהזמן עובר הרוטינה של לימודים-הגשות תרגילים-מבחנים נהיית יותר פשוטה ויעילה עבורי. השפשוף עושה את שלו וניצול הזמן מוצלח יותר. מצד שני, העומס הלימודי עולה במקביל, כך שהתחושה של האתגר (והקושי) נוכחת כבעבר. ממש נהניתי מחומר הלימוד הסמסטר ואספר בקצרה על שני תחומים שנחשפתי אליהם.

הראשון, פיזיקה תרמית. כמעט בכל תופעת טבע שתתארו תוכלו למצוא יסודות תרמודינמים: שיקולי חום, בזבוז אנרגיה, מעבר בין מצבי צבירה שונים, ערבוב חומרים והשוואת ריכוזים/דיפוזיה ועוד ועוד. אפשר לראות את מגוון הנושאים שהתחום הזה נוגע בהם דרך שיעורי הבית: מחישוב יעילות מזגן, דרך תיאור תהליך התאדות טיפת מים, שיקולים בבניית כבישים והתייחסות למסלול אופטימלי לתנועת חללית בחלל. וזו רק ההתחלה. את העקרונות למדנו דווקא דרך זווית הראיה של הפיסיקה הסטטיסטית שהתפתחה במאה ה-20, ולא בצורה כרונולוגית כמקובל. העובדה הזו אפשרה לנו להתבונן כמעט על כל תופעה, המורכבת ממיקרו איברים [כשיש המון סידורים פנימיים אפשריים שיובילו לאותה תוצאה כללית] בהסתכלות מאקרו ולנסח ניבוי סטטיסטי די טוב של ההתנהגות של המערכת. הכלים הסטטיסטים הקסימו אותי בעוצמה שלהם – היכולת למשל לחשב מהירות ממוצעת של חלקיק בודד מתוך מספר עצום של חלקיקים, כשלא קיימת במעבדה היכולות למדוד זאת במציאות. מדהימה בעיניי העוצמה של הכלים המתמטיים דרכם ניתן לנסח אמירה מכלילה שגם תקלע באופן יחסית מדויק, כדי לתאר את העולם הממשי.

השני, קורס מבוא למדעי המחשב. עד השנה לא למדתי מעולם מחשבים ולכן ההיחשפות לעולם התכנות, האלגוריתמיקה והמחשוב היה חדש עבורי. אם נשאיר בצד את בזבוז הזמן שבמציאת הבאגים הקטנים שבהחלט יכול לשגע(פסיק מיותר לדוגמא), תכנות בגדול זה כיף. אין ספק שזהו תחום מופשט עם עולם מושגים רחב ויהיה מרתק לבצע את האנלוגיות לעולם הממשי שלנו, אבל את דיבורי המטריקס האלו נשאיר לפעם אחרת... בסוף הסמסטר יצאתי בתחושה שגם אם לא הייתי לומדת תואר מדעי הייתי שמחה ללמוד את הקורס הזה כאדם שחי במאה ה-21, ועטוף בכל כך הרבה מחשוב וטכנולוגיה. רק כדי להבין על מה כל הסיפור.

מאחלת לכולם הצלחה בסמסטר הבא!

 


בקמפוס

החוויה שלי מאוניברסיטת בר - אילן

החוויה שלי מאוניברסיטת בר - אילן

טכניון - מכון טכנולוגי לישראל

טכניון - מכון טכנולוגי לישראל

המקצועות הנכללים במלגה ביולוגיה ביוכימיה מולקולארית ביואינפורמטיקה הנדסה...