מטפחים את הדור הבא של פורצי הדרך במדע

הכל עניין של טיימינג

להתחיל ללמוד בגיל 25 זה קצת מפחיד.
יותר נכון, טיפה מפחיד להבין שאתה מתחיל ללמוד השנה, ואתה כבר בן 25.
בסמסטר הראשון שלי, שבדיוק הסתיים, הבנתי שיש המון יתרונות בלהתחיל ללמוד כשאתה כבר "זקן". יכולת לשים דברים בפרופורציה, ונסיון הם כלים שאתה רוכש עם השנים. מצד שני, יש גם לא מעט חסרונות, אתה חושב פחות מהר, וכבר עברו המון שנים מאז שישבת בהרצאות כל היום והכנת שיעורי בית.
עם כל היתרונות וכל החסרונות, הבנתי שהכי חשוב, פשוט להיות שלם עם ההחלטה שלך, ולהרגיש שאתה בדרך שאתה רוצה להיות בה.
 
עם סיום תקופת המבחנים, יצא לי לשמוע את השיר של אריק ברמן, הגשמה עצמית, ולכתוב הקטע הבא:
'זה הכל עניין של טיימינג', היא אמרה. ושנינו צחקנו. ההבדל הקטן הזה, זה שבין פספוס להחמצה. כן, יש הבדל בין שתי המילים האלו. כבר מהצורה של המילה פספוס אתה מבין שהיא פחות רצינית. המילה פספוס מרגישה כמו סתם עוד מילה שנועדה לצחוק על אנשים שיש להם ס' מעצבנת. כמו סמבוסק, ספסל ומסצ'וסטס. החמצה... החמצה לעומת זאת משאירה טעם הרבה יותר חמוץ בפה... פספוס זה בקטנה: פספסתי את האוטובוס – לא נורא, עוד 10 דקות יגיע עוד אחד, טעיתי בצומת ולא פניתי שמאלה? בקטנה, אני אעשה פרסה ואקח ימינה. מה שבטוח זה שבעוד שנה מהיום, אני לא ארגיש תחושת פספוס על האוטובוס, הפניה, או על הפרק ההוא של האח הגדול שפספסתי. החמצה זה קצת יותר רציני: לא הלכתי לקרבי, לא הספקתי להיפרד ממישהו קרוב לפני שהוא נפטר, ההרגשה שלא בחרתי אולי במקצוע הנכון עבורי. זה... זה לכל החים. אין מה לעשות, תחושה של החמצה היא משהו שלא נעלם. אתה יכול לעשות דברים שיגמדו אותה קצת, שיעזרו לה להיראות בעינך כמשהו שולי, אבל היא לא תעלם. אין שידורים חוזרים, אין פרסה. וואלה, הרבה דברים שנראו לי כמו החמצות בשנה האחרונה פתאום מתבררים כהזדמנויות, פשוט... זה הכל עניין של טיימינג.
 
חשוב לעשות פעם בכמה זמן בדיקה שאתם הולכים בדרך הנכונה עבורכם, תבררו אם אתם שלמים עם ההחלטות שלכם, ואולי תשפרו את הסיכוי שלכם לא לפספס.
 
ליאור כהן.

בקמפוס

בתקווה לראות ימים יפים ורגועים יותר בשנה הקרובה

בתקווה לראות ימים יפים ורגועים יותר בשנה הקרובה

אוניברסיטת תל-אביב

אוניברסיטת תל-אביב

המקצועות הנכללים במלגה מתמטיקה מדעי המחשב פיזיקה ואסטרונומיה כימיה מדעי...