מטפחים את הדור הבא של פורצי הדרך במדע

שנה עברה, מי היה מאמין?!

שנה עברה, מי היה מאמין?

כמה שהדברים נראים שונים כעת. זה מזכיר לי את היום ההוא, בו התחלתי, תמים, את דרכי האקדמית so called...

יום האוריינטציה בגבעת רם.

 

רק לפני שנה פרסמתי את הבלוג שלי על השבוע שהתלווה לאותו היום, על הבשורה שלא תיאמן בדבר המלגה של שוליך, על ההתחלה הקשוחה והמאתגרת, והנה אני כאן, כותב שוב.

אז מבין כל הדברים שנראים לי שונה, אציין כמה חשובים.

דבר ראשון - ביטחון ויציבות. להתחיל מסלול במקצועות ה – STEM זה לא דבר קל, שלא לומר דבר של מה בכך. ההחלטה הזו, שעם מעבר הסמסטר השלישי (כן כן, סובבתי דיסקית..) הולכת ומתייצבת, נראית כל כך רחוקה בתחילת התואר.

ההחלטה הזו, איננה טריוויאלית או קלה. המסלול הוא אבן שואבת, שלוקחת את כל כוחותיך וזמנך הפנוי אל תוך כור היתוך שיודע לפלוט החוצה מספרים, פונקציות וקבועי טבע, ומנרמל מטה דברים כמו זוגיות, זמן פנוי, ספורט (רק מנרמל מטה, יש עדיין זמן להכל!).

אבל ממרום אמצע שנה ב' במסלול לימודי הפיסיקה, ההחלטה הרבה יותר ברורה כבר. אני רוכש ידע. ידע יסודי, בסיסי, אורתוגונלי, אשר מהווה את אבני הבניין של המדע. ידע שהוא סוד צמיחתו של העתיד. ידע שצופן בחובו אלפי שנות לימוד, אינספור נשמות ושמות שהפכו ליחידות מידה ושמות קוד (ניוטון, קלווין, קולון, אמפר.. ועוד ועוד), כולם מתומצתים באופן מרהיב אל תוך דפים ומילים.

אני מוצף בידע. וזה מדהים.

דבר שני - גלישת מבחנים. כשסופת תקופת המבחנים מתחילה, אני מוציא את הגלשן, והגלים הגבוהים – הם הפייבוריט שלי. כן, הגלים לפעמים מנצחים אותנו, מרסקים אותנו ואת הגלשן אל המים הקפואים, אבל הגולש הטוב, הוא לא זה שיודע איך לגלוש טוב, אלא זה שיודע לעלות חזרה, להתעלות על עצמו ולהמשיך לגלוש.

אני כבר לא מתרגש מהשבעים במועד א'. אני קד לו בכובד ראש של ג'נטלמן והולך לתת בראש במועד ב'. לוותר זו לא אופציה, והמבחן הזה is going down!

הגישה שלי היא כזו – תן הכל במועד א' כאילו זה המועד היחיד שלך, ובוא רגוע למועד ב' כאילו זה המועד הראשון שלך. והלקח החשוב ביותר – לפתור מבחנים.

דבר שלישי – השטיקים שלי. אני כבר מכיר את השטויות שלי. אני יודע מתי אני צריך את הכאפה, ומתי אני צריך את הקפה. איך אני לומד הכי טוב (לסכם מחדש את כל הקורס ^_^ ), ואיך הכי פחות טוב (לראות מחדש את כל ההרצאות x_x ).

אני יודע כמה חשוב, כמה מדהים וכמה לא בר חלופה זה ללמוד עם חברים. בחרו לעצמכם 2-3 מהאנשים הכי חכמים שאתם מכירים (ושאתם אוהבים כמובן), תנו איתם 7-8 שעות למידה ביום ארבעה ימים לפני מבחן, ואתם מסודרים.

דבר רביעי – כיוון. טוב, כמו שכבר כתבתי בעבר, הכיוון הכללי והאוטופי תמיד היה 'יזמות טכנולוגית בתחום החלל'. אבל כעת, אני מרגיש שאני עולה על הגל. זה הגיע מכיוון לא צפוי בכלל – המלגה. ההתנדבות כחלק מהיותי מנהיג שוליך, לקחה אותי השנה אל עמותת Space IL, והגב הכלכלי (עם ההתייעצויות בצוות המלגה) איפשרו לי לקחת מסלול נוסף לפיזיקה שנפתח השנה – חטיבה ביזמות טכנולוגית (!). בנוסף, הנסיבות הביאו אותי להתנדב ב - SGAC, ארגון בינלאומי של האו"ם העוסק בתחום החלל.

לסיכום, אני יכול לומר בכנות, שהשנה החולפת הייתה מהמוצלחות בחיי. האוניברסיטה, המלגה, הידע והיזע, הם כולם מסגרת של חלום שמתגשם. 


בקמפוס

לאן פנינו מועדות?

לאן פנינו מועדות?

טכניון - מכון טכנולוגי לישראל

טכניון - מכון טכנולוגי לישראל

המקצועות הנכללים במלגה ביולוגיה ביוכימיה מולקולארית ביואינפורמטיקה הנדסה...